Podstawowe info

Transwestytów zazwyczaj kojarzy się z facetami pod czterdziestkę, z paskudną peruką i rozciągniętymi pończochami. W rzeczywistości można rozróżnić kilka typów. Czasem dana osoba kwalifikuje się do kilku grup na raz, inni twardo tkwią przy ulubionym wariancie. Poniższe informacje odnoszą się do transwestytów płci męskiej.

Wszystkie osoby, których płeć wymyka się ze standardowej podziałki facet-kobieta podpadają pod termin transpłciowości. Osobą transpłciową można nazwać każdego, kto identyfikuje się z inną płcią niż własna cielesna, niezależnie w jakim stopniu. Zarówno mężczyzna, który czasem nie czuje się w pełni facetem jak i kobieta, która urodziła się z męskimi genitaliami (transseksualistka zmieniająca płeć) są przykładami osób transpłciowych. Pod transpłciowość nie zaliczają się osoby interseksualne (dawniej zwane hermafrodytami), czyli takie, których płeć nie jest jednoznaczna od strony cielesnej/genetycznej. Podsumowując: transpłciowość - płeć psychiczna, interseksualizm - płeć cielesna.

Na samym początku wyraźnie podkreślam: transwestyta nie czuje się kobietą ani nie chce nią zostać. Odgrywanie roli nie jest równoznaczne z psychiczną płcią. Transwestyta cały czas psychicznie czuje się mężczyzną, nawet jeśli funkcjonuje jako kobieta przez lata. Osoby, których poczucie płci nie jest zawsze męska są nazywane transseksualistkami (jeśli czują się kobietą i chcą przejść leczenie hormonalne, operacyjne), transgender (jeśli w jakiś sposób "odstają" od tradycyjnego transseksualizmu lub nie czują się w pełni mężczyzną), genderfluid (jeśli poczucie płci zmienia się co jakiś czas), queergender (jeśli ich płeć jest trudna do określenia). Tzw. shemale/ladyboy to przykład osoby transgender - transwestyta zazwyczaj (choć nie zawsze) nie jest zainteresowany w trwałych zmianach w swoim ciele. Nazywanie transwestytą kogoś z innym poczuciem płci jest bardzo obraźliwe.

Warto też pamiętać, że każdy transwestyta jest inny. Nie musi koniecznie biegać w rajstopach, damskich majtkach i wyzywającym makijażu. Są osoby, które wolą oficjalne bluzki, baleriny, opaski do włosów czy szlafroki... Nie każdy transwestyta używa damskiego imienia lub końcówek (zrobiłam/zrobiłem).

Uwaga! Przebieranie się i/lub odgrywanie kobiecych ról określam swojskim mianem "przebieranek". Nie należy jednak stosować tego słowa wobec nieznajomych transwestytów, jako że brzmi ono dość lekceważąco, a nawet prześmiewczo. Nazwy typów (poza fetyszystycznym) wymyśliłem na bieżąco, nie są oficjalnym podziałem, istnieją różne określenia.

1. Skala męskości i kobiecości

A) Transwestyta męski
Ten typ nie chce przeobrazić się w kobietę, często też nie jest zainteresowany odgrywaniem stereotypowo kobiecych ról. Przebieranki mają podkreślać męskie atuty, tak samo jak na co dzień robi to męska odzież. Nie ukrywa swoich genitaliów, zazwyczaj nie ma potrzeby usuwania owłosienia (choć może to zrobić z powodów estetycznych).


B) Transwestyta kobiecy
Najpopularniejszy i najbardziej kojarzony typ. Oznacza zazwyczaj zarówno przebieranie, jak i wchodzenie w kobiece role. Często odgrywa postać pasywną, podporządkowaną. Dąży do ideału kobiecego piękna, który najbardziej odpowiada danej osobie.


Podtypem jest "sissy", charakteryzująca się dążeniem do przejaskrawionego stereotypu kobiecości, całkowitej uległości i upokorzenia. Typowym ubiorem sissy są przebrania służących z dużą ilością falban i koronek.


"Trap" (ang. pułapka) jest określeniem na transwestytę idealnego, łatwego do pomylenia z kobietą, często "polującego" na heteroseksualnych facetów. Mają doskonale opanowaną technikę tuckingu (chowanie genitaliów), makijażu, trenują głos. Niektórzy wykorzystują próżniowe pompki do piersi, by tymczasowo je powiększyć. Najlepsze efekty widać w przypadku mężczyzn niskich i drobnych, dlatego pierwsze miejsce w ilości udanych trapsów zajmują Azjaci.
Nazwanie osoby transseksualnej lub transgender słowem "trap" jest wyjątkowo obraźliwe.


C) Transwestyta androgyniczny
Ten typ skupia w sobie na raz cechy kobiece i męskie, przez co ciężko jest określić jego płeć. Tak zazwyczaj wyglądają na początku transwestyci, którzy chcą się przebierać na co dzień bez względu na okazję.


2. Częstotliwość przebieranek
 
A) Transwestyta okazjonalny
Większość transwestytów nie chodzi w damskich ubraniach cały czas. Niektórzy robią to sporadycznie, w długie weekendy, na imprezy, w łóżku, do sesji zdjęciowej; inni częściej, ale nadal nie na co dzień. Zdarzają się przypadki, kiedy swoje upodobania pokazuje się wyłącznie w trakcie żartów lub na zabawach typu "cosplay" (coś w stylu balu przebierańców), ponieważ u nikogo nie budzą wtedy zdziwienia.

 
Najpopularniejszą odmianą okazjonalnego transwestyty jest transwestyta fetyszystyczny, czyli ktoś, kto przebiera się dla fizycznej, seksualnej przyjemności (przy okazji seksu lub masturbacji).


Jest także transwestyta sceniczny, czyli drag queen. Jego przebieranki są zwykle przesadzone, ruchy zamaszyste, makijaż krzykliwy. Występuje na pokazach, konkursach, recitalach i innych imprezach. Bywa, że jako drag queen występują także osoby trans, np. transseksualistki. Bycie drag queen nie musi się wiązać z żadną płcią psychiczną - bywa, że kobiety przebierają się za facetów przebierających się za kobiety. ;)


B) Transwestyta życiowy
Ten typ spędza większość swojego życia przebrany. Niektóry robią to tylko w domu, inni wszędzie. Łatwo ich pomylić z osobami o innym poczuciu płci (np. z transseksualistkami), ale nawet ten typ transwestyty niezmiennie czuje się mężczyzną.


3. Zakres przebieranek

A) Przebieranki całościowe
Transwestyta zakłada kompletny strój, często kilku warstwowy. Wymaga dostępu do ubrań lub wydania pieniędzy na "starter", do którego można później dokładać kolejne ciuchy.



B) Przebieranki częściowe
Zakładanie tylko części ubrań czy samej bielizny z pominięciem reszty (półnago) lub mieszanie ubrań damskich z męskimi.


C) Kryptoprzebieranki
Chowanie damskich ubrań pod męskim/neutralnym strojem, np. damskich majtek pod spodniami, bluzki pod bluzą. Bardzo przydatne w miejscach publicznych, kiedy nie ma się odwagi lub możliwości na jawne przebieranki.


Ciekawostki

Transwestyci-kobiety (transwestytki?)

Przebieranki lubią nie tylko faceci, kobiety też. Kobieta w męskim ubraniu jest jednak na tyle dozwolonym i poniekąd powszechnym zjawiskiem, że nikt nie zwraca na nie takiej uwagi, jak na męski odpowiednik. Stosują opaski ukrywające biust, malują/doklejają zarost, ćwiczą głos. Mogą być zarówno "zwykłe" odmiany, jak i fetyszystyczne. Tak jak i u męskich transwestytów, tak u żeńskich efekty bywają różne. Zazwyczaj transwestytki wyglądają jak młodzi chłopcy, chyba że wspomogą się makijażem modelującym rysy twarzy.


Fetyszyści
Nie wszyscy faceci, którzy lubią włączać do seksu/masturbacji damskie ubrania, są transwestytami. Bywa, że fetysz na dany ciuch jest tak silny, że jest mu wszystko jedno, kto go założy (lub aktualnie nie ma partnera/ki, która by nałożyła).

Przebieranki BDSM
Przebieranie za kobietę, zwłaszcza kiedy decyzję podejmuje inna osoba, może też służyć za element walki o dominację, rytuały upokarzania lub scenki role-play. Wtedy również nie jest to zaliczane jako transwestytyzm.